Grilovaná zelenina patří k létu stejně jako plavky a sluníčko. Můžete ji připravit na několik způsobů, podle různých receptů, s nespočet druhy koření, s několika dipy nebo jako přílohu k různým hlavním chodům. Na co máte zrovna chuť?
Kousky zeleniny ohřáté na grilu jsou výbornou pochoutkou jako příloha ke grilovanému masu, jedním z nejoblíbenějších letních jídel je kuřecí steak či vepřová panenka s grilovanou zeleninou. Nebo můžete papriku, cibuli, žampiony a cukety napíchat s kousky masa a plátky anglické na špejli a ugrilovat šťavnatý špíz. Grilovaná zelenina se také hodí do salátů a těstovinových salátů, například s kuřecím masem nebo tuňákem.
A pokud už máte masa a špekáčků za celé léto po krk, grilovaná zelenina je výbornou přílohou také ke grilovaným sýrům, nebo může být sama hlavním pokrmem, například s lehkým jogurtovým dipem. Recept na vás čeká o pár řádků níže.
Nejčastěji se na gril používá cuketa, paprika, rajčata, žampiony, lilek, kukuřice a cibule, a to nejen kvůli snadné dostupnosti během grilovací sezóny. Do směsi zeleninových kousků můžete přidat také patisony, kedlubny, mrkev, celer nebo chřest. No a samozřejmostí jsou brambory, které se dají grilovat vcelku, rozpůlené nebo nakrájené na malé hranolky.
Výbornou pochoutkou jsou brambory vcelku se slupkou pečené nebo grilované s kouskem másla a bylinkami v alobalu. Podávat je můžete s jogurtovým dipem.
Klasikou je samozřejmě zahradní nebo kontaktní elektrický gril. Zelenina se ale dá snadno připravit i na pánvičce nebo v troubě. Pokud ji budete péct na plechu nebo v pekáči, vyložte jej pečicím papírem, aby se kousky nepřipékaly. Na první polovinu pečení zakryjte pekáč alobalem, o zbytek doby už pečte odkryté.
Pánvičku na grilování můžete využít klasickou, nebo si pořiďte některou z grilovacích pánví, na nichž snadno připravíte kromě zeleniny i maso, ryby nebo grilované sýry.
K teplé zelenině chuťově vynikne studený jogurtový dip. Z bílého jogurtu a/nebo zakysané smetany a pár ingrediencí připravíte pochoutku, která dodá zelenině ten správný šmrnc. Do klasického bylinkového dipu zamíchejte k zakysance a jogurtu nadrcený stroužek česneku, sůl, pepř, najemno nasekanou petrželku nebo pažitku.
Nebo udělejte sýrovou variaci a místo bylinek přidejte najemno nastrouhaný čedar, parmazán či s troškou jogurtu rozmixovanou nivu.
Další pochoutkou z bílého jogurtu je tzatziki dip. K jogurtu, soli, pepři a česneku přidejte nastrouhanou salátovou okurku, citronovou šťávu a najemno nasekaný kopr.
Pokud chcete zeleninu nakořenit už před grilováním, použijte některou ze směsí přímo určenou na grilovanou zeleninu. Nebo si namíchejte vlastní směs koření, například ze sušeného česneku, soli, mleté papriky, barevného pepře, rozmarýnu, kmínu a majoránky. Pokud na gril kladete jeden druh zeleniny, vybírejte k ní vhodné bylinky a ingredience. Grilované brambory nejlépe ochutí drcený kmín, červená paprika, bylinkové máslo a česnek. K rajčatům sedí bazalka, ke kukuřičným klasům petrželka, k cuketě sušený česnek, k lilku mletý pepř a k paprice oregano.