Chtěli byste se doma chovat více ekologicky, ale přemýšlíte, jak na to? Máme pro vás pár jednoduchých tipů, jak posunout vaši domácnost o krok blíž k přírodě.
1) Třiďte odpadSnažíte se třídit odpad, ale vzdáte to vždycky ve chvíli, když se vám u koše nahromadí lahve od vína, pet flašky, hliníkové vršky od jogurtu a protože vám nepořádek kolem nádoby na odpadky začne brzy vadit, tak radši vše rychle naházíte do koše? Pořiďte si koš na tříděný odpad!
Například v naší nabídce máme praktické nerezové odpadkáče se dvěma nebo třemi plastovými nádobami, které kvůli hygieničnost a praktičnosti stačí vyložit igelitovými pytli. Jednotlivé nádoby jsou navíc barevně odlišeny podle norem EU, takže snadno poznáte, kam patří který druh odpadu. V případě potřeby si ale můžete pomocí samolepek nebo jiných rozlišováků snadno koše přizpůsobit i k jiným druhům odpadu podle potřeb vaší domácnosti. A pokud si nejste jistí, jak odpad správně třídit, ověřte si to. Když už třídit, tak pořádně.
Spousta nádobí a pomůcek do domácnosti existuje i v ekologické nebo nejednorázové variantě. Tak schválně, máte třeba doma pro děti místo plastových slámek nerezová brčka? Používáte k úklidu papírové utěrky, nebo popadnete raději látkový hadr či mikrovláknovou utěrku? Nedáváte sobě i dětem svačiny do sáčků nebo potravinových fólií, když byste mohli použít omyvatelné a opakovaně využitelné plastové krabičky? Nenakupujete v obchodě do jednorázových igelitových sáčků místo látkové na více použití? Pokud jste se aspoň jednou zhlédli v první možnosti, máte ještě na čem pracovat.
A to, že ekologické může být jednorázové, platí také třeba pro sáčky. Když to jde, používejte papírové místo igelitových.
Pokud máte zahrádku nebo alespoň terasu, na níž pěstujete bylinky a zeleninu v květináči, pořiďte si kompostér na bioodpad. Kromě zbytků z kuchyně do něj můžete přidávat i posekanou trávu, shrabané listí, ostříhané větvičky stromů a další přírodní přebytky. Kompost potom umístěte do odlehlé části zahrady a nechce všechen bioodpad proměnit na humus.
Šetřit životní prostředí můžete i na energiích. Proto vybíráme indukci jako typ varné desky, které spotřebuje v porovnání s ostatními typy sporáků nejméně energie. Úsporu energií navíc ještě snížíte používáním pokliček na hrnce a kastroly, aby z nich teplo zbytečně neutíkalo. A kromě toho, že indukce uspoří energie, šetří také váš čas, protože je na ní jídlo brzy hotové.